У свідомості більшості людей традиційно закріплений зв'язок між переохолодженням організму та виникненням цих добре знайомих всім симптомів, хоча це не знайшло вагомих наукових підтверджень. Насправді ж «винуватцями» застудних захворювань у переважній більшості випадків стають різні респіраторні віруси – наразі відомо, що їх існує більш ніж 200!1 Діти раннього віку хворіють на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) набагато частіше, ніж дорослі (до 3-8 разів на рік)2 – оскільки їх імунна система є ще незрілою та уразливою. Не оминають застудні захворювання і школярів – в першу чергу, через значну скупченість в умовах школи, коли навіть один носій вірусу швидко «передає» його іншим дітям повітрянно-краплинним шляхом при звичайному спілкуванні.
|
Незважаючи на те, що ГРЗ діти хворіють декілька разів на рік, кожного разу «застуда» стає серйозним «випробуванням на міцність» для нервової системи батьків – адже коли хворіє дитина, це цілком зрозуміло викликає сильне занепокоєння та переживання. Кожного разу ми з тривогою думаємо про причину захворювання та його можливі тяжкі ускладнення, а подекуди – й картаємо себе почуттям провини («от якби ж я тоді вдягла дитину тепліше…», «от якби вона ноги не промочила…»). Про порушення звичайного ритму життя родини, неможливість відвідування дитячих закладів та руйнування заздалегідь збудованих планів через раптову появу симптомів ГРЗ – годі й казати…
|
На жаль, наразі не існує таких засобів профілактики, які б гарантовано убезпечили дитину від респіраторних вірусних інфекцій – адже нереально створити ефективні вакцини чи противірусні препарати проти більш ніж 200 різноманітних збудників. Від дії потенційно небезпечних збудників (зокрема – вірусів) нас має захищати власна імунна система, яка в нормі володіє здатністю ефективно відповідати на потрапляння в організм мільйонів різноманітних антигенів. Проте, як відомо, часті ГРЗ підступно виснажують захисні сили дитячого організму, і послабленому імунітету щоразу стає все складніше протистояти черговій «атаці» нових вірусів. При цьому велику роль в ослабленні природнього захисту організму при ГРЗ відіграють порушення енергетичного забезпечення клітин імунної системи.
|